Zrób to sam: Jak stworzyć własną mini zjeżdżalnię do domowego placu zabaw?

Zrób to sam: Jak stworzyć własną mini zjeżdżalnię do domowego placu zabaw? - Sebken.pl producent artykułów ogrodowych z drewna

Chciałbyś, aby Twoja pociecha spędzała więcej czasu na powietrzu? Jest kilka sposobów na to, by odciągnąć najmłodszych członków rodziny od smartfona czy komputera. Do najskuteczniejszych metod należy budowa własnego placu zabaw ze zjeżdżalnią. Jeśli tylko masz odrobinę zacięcia majsterkowicza – możesz go wykonać samodzielnie! My zaś chętnie podpowiemy, jak to zrobić. Zapraszamy do lektury!

Wszystko zaczyna się od planu

Każdy dom, Empire State Building, a nawet domek dla dzieci w przedszkolu, do którego chodzi Twój maluch, zaczynał się od projektu. Dlatego zastanów się nad formą zjeżdżalni, jaką zechcesz postawić w swoim ogrodzie. Aby to zrobić, najpierw wyznacz miejsce, gdzie się ona znajdzie. Powinno być dość przestrzeni, by latorośl mogła bezpiecznie szaleć.

Gdy już wyznaczysz taką strefę – pora przystąpić do tworzenia projektu placu zabaw. Musi on być starannie przemyślany, aby był stabilny i solidny… a także gwarantował mnóstwo frajdy! Pamiętaj, że do zjeżdżalni możesz dodać też inne elementy, w tym np. huśtawkę.

Gdy masz projekt – dobierz odpowiednie materiały

Wybór właściwego miejsca pod plac zabaw i projekt takiego obiektu to jedna kwestia. Druga – to właściwe materiały. Nawet najlepszy plan zawiedzie i sprawi, że konstrukcja będzie potencjalnie niebezpieczna dla dziecka lub innych osób jeśli nie wybierzesz właściwego surowca. Dlatego najlepiej, aby np. domek drewniany z akcesoriami do zabawy był drewniany. To pewne i solidne rozwiązanie – o ile wybierze się właściwy gatunek drewna. Dodatkowo ma doskonałe walory estetyczne. Wymaga jednak stosownej pielęgnacji, aby drewno nie murszało.

Inną opcją jest metalowy stelaż. To zdecydowanie najtrwalsza opcja i mniej wymagająca jeśli chodzi o konserwację. Może plac zabaw z profili metalowych nie będzie robił takiego „wow” jak drewniany, ale odpowiednio wykończony stanie się bezpiecznym miejscem wielu dziecięcych zabaw, szczególnie jeśli wyposażysz go w ślizg. Stalowa konstrukcja jednak wiąże się z wyższymi kosztami zakupu.

Ostatecznie – pozostają plastikowe produkty. Są zdecydowanie najtańsze i odporne na czynniki atmosferyczne. Pod względem wytrzymałości na obciążenia jednak przegrywają z pozostałymi wariantami. Ponadto – mimo że często kolorowe – robią najgorsze wrażenie wizualne.

Zaopatrz się w odpowiednie narzędzia

Gdy już zdecydujesz, która opcja będzie najlepsza dla Twojego dziecka – musisz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Place zabaw najczęściej wykonuje się z drewna, dlatego skupimy się tutaj na przyrządach przystosowanych właśnie do pracy z tym materiałem. Czego więc będzie Ci trzeba?

Z pewnością piły, z pomocą której odpowiednio przytniesz poszczególne drewniane elementy. Potrzebne będą też ołówek, miarka i poziomica, niezbędne w mierzeniu i precyzyjnym ustawianiu konstrukcji. Poza tym przyda się wiertarka i wkrętarka z dostosowanymi do tego materiału akcesoriami (więc np. odpowiednimi wiertłami). Ostatecznie nie zapomnij o łącznikach – śrubach i kołkach.

Jeszcze jedno – dobierz odpowiedni lakier lub farbę. Z jego pomocą zabezpieczysz drewno, ale i nadasz zjeżdżalni atrakcyjny wygląd. Dzięki temu Twoja pociecha na pewno chętniej ją wypróbuje!

Pora na budowę!

Czas wziąć się do pracy! Zacznij od instalacji szkieletu konstrukcji. Łącz jego części tak, by wyeliminować jak najwięcej luzów. Budując plac zabaw ze zjeżdżalnią upewnij się, że będzie jak najmniej wystających elementów, o które dziecko mogłoby zawadzić. To zmniejsza ryzyko urazów.

Sukcesywnie twórz kolejne części – wieżyczkę, schodki, poręcze etc. Ślizg zamontuj na końcu. Z czego powinien on być zrobiony? W tym przypadku możesz postawić na różnego rodzaju tworzywa, gdyż gwarantują gładkość i jednolitą budowę, co ograniczy prawdopodobieństwo wypadków.

Własna zjeżdżalnia to mnóstwo frajdy!

Kierując się powyższymi wskazówkami, stworzysz wymarzoną zjeżdżalnię dla swojej pociechy. Pamiętaj jednak, że konstrukcja ta powinna być dobrze zaplanowana – właściwie dobrane kąty i dopasowanie elementów stanowią gwarancję bezpieczeństwa Twojego dziecka. Jeśli nie czujesz się dość pewnie, by samodzielnie zbudować taki domek ze ślizgiem, postaw na produkt gotowy do złożenia. Zajrzyj do naszej oferty (https://sebken.pl/), gdzie znajdziesz najróżniejsze propozycje produktów do budowy placów zabaw!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *