Zabawy na świeżym powietrzu: 5 nietypowych gier dla dzieci do wypróbowania na placu zabaw

Zabawy na świeżym powietrzu: 5 nietypowych gier dla dzieci do wypróbowania na placu zabaw - Sebken.pl producent artykułów ogrodowych z drewna

Na powietrzu łatwo znajdzie się mnóstwo rozwijających i angażujących zajęć, dostarczających wiele rozrywki. Najmłodsi są bardzo kreatywni w swoich pomysłach, ale szybko mogą się nimi nudzić. Zawsze jednak możesz pomóc im odkryć nowe sposoby bawienia się np. na ogrodowym placu zabaw. Jeśli szukasz inspiracji do takich gier – sprawdź 5  naszych pomysłów na nie. Znajdziesz je poniżej. Przeczytaj ten artykuł już teraz!

Piracki fort

Dostępne m.in. w naszej ofercie drewniane domki dla dzieci na podeście (https://sebken.pl/kategoria-produktu/domki-dla-dzieci/domki/) idealnie nadają się na różnego rodzaju bazy i forty. Najmłodsi mogą tam w spokoju rozmawiać o swoich ważnych sprawach… ale i zaangażować się w obronę fortu. W trakcie zabawy maluchy dzielone są na dwie grupy – piratów i żołnierzy. Ci pierwsi, jako że mają przewagę pod postacią „fortyfikacji”, są mniej liczni (o 1-2 graczy, w zależności od liczby uczestników).

Do zabawy niezbędne będą balony z wodą. Zadaniem jest pozostanie jak najbardziej suchym. Gra kończy się, gdy oba zespoły zużyją swoje zapasy „amunicji”. Ta drużyna, której członkowie zmokli najmniej, wygrywa!

Poszukiwanie skarbu

Jeśli szukasz gry opartej na kooperacji, a nie na rywalizacji – to będzie doskonały wybór. Zaznaczmy jednak, że zabawa obejmie nie tylko obszar placu i domku, ale i najbliższej okolicy. Wszak to ma być przygoda!

Uczestnicy gry wcielają się w poszukiwaczy skarbów. Ten musi być ukryty na obszarze rozgrywki (wyznacz jasno jej teren). Przygotuj też serię wskazówek schowanych w punktach, prowadzących w końcu do upragnionego „złota” (np. słodkości). Zabawa zaczyna się od listu, w którym krótko opisujesz, gdzie gracze mają szukać pierwszych podpowiedzi. Co więcej – nie muszą one być pisane. Mogą to być np. listki z krzewu znajdującego się na terenie gry, zagadki oraz mapki.

Skarb smoka

Nie wychodzimy z tematu skarbów. Teraz jednak wiadomo, gdzie on jest… i strzeże go smok, wybierany spośród uczestników. Ma on za zadanie bronić swojego złota (lub cukierków), schowanego w jaskini (czyli np. w drewnianym domku). Skrzydlaty gad musi stale się ruszać, by złapać łowców skarbów. Ma jednak ograniczone pole działania (wyznaczcie „strefę bezpieczną”, gdzie nie może nikogo ścigać).

Każdy, kogo schwyta, trafia do jego leży i musi tam zostać do momentu, aż inny gracz pomoże mu się wydostać, przy czym jeden uczestnik oswobadza tylko jednego więźnia. Skarb zabiera ten łowca, który nie był uwięziony i nie ratował złapanego przez smoka. Zabawa kończy się w momencie, gdy bestia złapie wszystkich, straci skarb lub minie wyznaczony limit czasowy.

Rycerze i zbójcy

Gracze podzieleni są na dwie drużyny. Rzut monetą określa, kto pierwszy wciela się w rycerzy i zbójców. Pierwsza grupa wybiera spośród siebie króla. Ten zajmuje np. domek ogrodowy ze zjeżdżalnią lub huśtawką. Rabusie z kolei wskazują herszta, stojącego po drugiej stronie terenu gry. Obie drużyny mają za zadanie dostarczenie skarbu – czyli piłki – swoim „dowódcom”. Podaje się ją przez rzuty między sobą (z wyjątkiem króla i herszta, którym wręcza się je osobiście), przy czym trzymający piłkę w dłoniach nie mogą się przemieszczać. Jeśli zbójom uda się odebrać skarb rycerzom i dostarczyć go hersztowi, to zdobywają punkt. Tak samo, jak w sytuacji, gdy to król otrzyma piłkę. Zwycięża zespół, który pierwszy zbierze określoną liczbę punktów.

Kolor parzy!

To dużo prostsza gra, przypominająca inne rozrywki znane z przedszkola. W tym przypadku jednak potrzebny będzie ogrodowy plac zabaw z co najmniej dwiema huśtawkami. Dzieci ustalają „parzący” kolor i w czasie bujania się wymieniają nazwy poszczególnych odcieni. Kiedy pojawi się „parząca” barwa, należy zeskoczyć z siedziska. Osoba, która zrobi to jako ostatnia, przegrywa i musi zmienić się z następną w kolejce.

Dlaczego warto bawić się na placu zabaw?

Jest wiele kreatywnych pomysłów na gry odbywające się na placu zabaw dla dzieci w ogrodzie. Powyżej podaliśmy 5 naszych najciekawszych propozycji. Niektóre z nich dostosowane są do wymagań nieco starszych dzieciaków, ale jesteśmy przekonani, że najmłodsi też będą się przy nich doskonale bawić. Chcesz dowiedzieć się więcej? Może znaleźć właściwy drewniany domek dla swojej pociechy? Zajrzyj do naszej oferty już teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *