Bezpieczeństwo a zabawa: Jak zapewnić dzieciom bezpieczną przestrzeń do zabawy na ogrodowym placu zabaw?

Bezpieczeństwo a zabawa: Jak zapewnić dzieciom bezpieczną przestrzeń do zabawy na ogrodowym placu zabaw? - Sebken.pl producent artykułów ogrodowych z drewna

Bezpieczeństwo maluchów stanowi najwyższy priorytet, szczególnie gdy beztrosko oddają się zabawie. To na dorosłych ciąży odpowiedzialność za to, by najmłodsi nie zrobili sobie krzywdy w czasie swoich szaleństw. Nie inaczej wygląda to w przypadku przydomowego placu zabaw – tam opieka musi być równie skuteczna co na publicznych obiektach. Jak zapewnić dzieciom bezpieczne warunki? Dowiedz się tego już teraz!

Upewnij się, że plac zabaw jest dostosowany do potrzeb dziecka

Pierwsze i najważniejsze – musisz mieć pewność, że drewniany domek dla dzieci do ogrodu jest wykonany w sposób i z materiałów, które zapewnią bezpieczeństwo jego użytkownikom. Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie stworzyć taką konstrukcję – najlepiej wybierz model gotowy do złożenia. W Sebken (https://sebken.pl/) znajdziesz mnóstwo projektów placów do złożenia, które idealnie nadają się dla dzieciaków w różnym wieku. Dostarczamy wszelkie niezbędne elementy wraz z instrukcją, dzięki czemu z pewnością uda Ci się złożyć całość w solidny i stabilny sposób (musisz też pamiętać o tym, że taka instalacja musi stać na równym podłożu, o czym więcej za moment).

Zadbaj o właściwą konserwację domku i zamontowanych przy nim atrakcji

Odpowiedni plac zabaw, czy to z drewna, czy z innych materiałów, to nie wszystko. Konieczna bowiem będzie też jego właściwa konserwacja. Co pewien czas warto sprawdzić, czy np. któreś śruby lub wkręty nie uległy obluzowaniu albo jakiś element się nie przetarł. Drewniane domki wymagają także stosownej dbałości – czyszczenia i pokrywania lakierem uodparniającym materiał na działanie czynników atmosferycznych. Części z metalu zaś – zwłaszcza te pracujące – mogą potrzebować oczyszczenia, np. z rdzy, i smarowania, aby się nie ścierały.

Zbuduj odpowiednie ogrodzenie

W dbaniu o bezpieczeństwo dzieci bawiących się na placu zabaw w ogrodzie bardzo duże znaczenie ma ograniczenie przestrzeni, po której się one poruszają. Jeśli macie niewielkie podwórze, wówczas nie stanowi to większego problemu. Musisz tylko pamiętać, aby furtka czy brama były właściwie zabezpieczone, by maluchy nie mogły wydostać się na zewnątrz – zwłaszcza jeśli sąsiadujecie z ruchliwą ulicą.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku domów z dużym areałem. Jeśli budujesz drewniany domek dla dzieci na takim podwórzu, gdzie maluchy mogą wchodzić w różne zakamarki, a dodatkowo – odwiedzać budynki gospodarcze, warto zastanowić się nad wybudowaniem niewielkiego ogrodzenia, okalającego sam ogrodowy plac zabaw. Dzięki temu skutecznie ograniczysz najmłodszym możliwość rozbiegania się, a tym samym spadnie ryzyko wypadków.

Stwórz dogodne podłoże pod plac zabaw

Podczas bujania się na huśtawce lub szaleństw na wieżyczce któreś z dzieci może spaść. Nawet najczujniejszy rodzic czy opiekun nie jest w stanie czasem na to zareagować inaczej jak tylko po fakcie. Da się jednak ograniczyć ryzyko poważniejszych urazów. W jaki sposób? Dbając o odpowiednie podłoże.

Dla przydomowych placów zabaw dobrą podstawę stanowi np. miękka murawa. Trawa skutecznie amortyzuje upadek, chroniąc m.in. przed rozbiciem głowy czy poważniejszymi stłuczeniami. Pamiętaj przy tym, aby regularnie sprzątać tę strefę i usuwać z niej potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Chodzi zwłaszcza o kamienie, które mogły wystrzelić spod kosiarki.

Wybierz zacienione miejsce

Fizyczne uszkodzenia w wyniku upadków etc. to nie wszystko. Dużym zagrożeniem wszak bywa też zbytnie nasłonecznienie placu zabaw. Choć – naturalnie – słońce jest nam potrzebne, to stałe wystawienie na działanie jego promieni może być bardzo niebezpieczne. Prowadzi bowiem do poparzeń i udarów, a w dalszej perspektywie nawet do groźniejszych powikłań. O ile więc istnieje taka możliwość, budując domek ogrodowy ze zjeżdżalnią i huśtawką wybierz miejsce w cieniu drzew lub innych obiektów.

Miej stale swoje pociechy i ich przyjaciół na oku

Nic nigdy jednak nie zastąpi czujności opiekuna. Dlatego, mając drewniany plac zabaw w ogrodzie, zawsze musisz pilnować bawiących się na nim maluchów. Nie każdemu wypadkowi da się zapobiec – ważne, by szybko na niego zareagować, nawet jeśli to tylko zdarte kolano. Stosując się do powyższych wskazówek, stworzysz warunki wokół domku, które zapewnią dzieciom bezpieczeństwo. A jeśli jeszcze zastanawiasz się nad wyborem takiego produktu – zajrzyj do naszej oferty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *