Aktywne lato Twojego dziecka. W co bawić się na ogrodzie?

letnie-zabawy

Wielu Polaków decyduje się wakacje w domu. Dla dzieci spędzanie czasu wolnego w na świeżym powietrzu może być równie atrakcyjne, co wyjazdy za granicę. Wystarczy jedynie odpowiednio zaplanować im przestrzeń. Ogród daje mnóstwo możliwości do zabaw, czy to w pojedynkę, czy wspólnie z rodziną i rówieśnikami. W co się bawić latem, jeśli się ma 3, 6 czy 10 lat? Sprawdzamy najciekawsze pomysły!

Spis treści

Letnie zabawy w ogrodzie

Spędzanie wolnych chwil w ogrodzie to znakomity sposób na poznawanie świata. Pierwszy kontakt malucha z przyrodą następuje właśnie w najbliższym otoczeniu domu. Zabawy ruchowe w kolejnych latach rozwijają kreatywność, wspomagają prawidłowy wzrost, a przede wszystkim sprawiają dzieciom frajdę.

Dziś coraz częściej trzeba zachęcać pociechy do wyjścia na dwór. Podczas gdy tablety, smartfony i komputery są przydatnym narzędziem edukacji i rozrywki, zabawy „pod chmurką” to coś, czego nie można znaleźć przed ekranem. Latem, gdy pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, a ogród zdobi soczysta zieleń, dzieci mogą dać upust swojej energii.

Co więcej, spędzanie czasu w pobliżu domu jest bezpieczną formą rozrywki, ponieważ rodzice zawsze mogą mieć na oku swoje pociechy.

Zamień ogród w prawdziwy plac zabaw!

Aby dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach ogrodowych, należy stworzyć im atrakcyjną przestrzeń. Wydziel część działki przeznaczoną na rekreację i zadbaj o dopasowane do wieku zabawki. Warto wyposażyć ogród w drewniany plac zabaw, który może składać się z takich elementów, jak: huśtawka, zjeżdżalnia, domek/wieża, lina lub ścianka do wspinaczki. Taki zestaw otwiera całe mnóstwo możliwości do letniego szaleństwa w ogrodzie.

Nie zapominaj o przydatnych akcesoriach, które możesz wykonać samodzielnie w domu lub kupić w sklepie z zabawkami. Pachołki, kolorowe piłeczki, duże piłki, plastikowe obręcze czy kolorowe tkaniny – to przedmioty, które często okazują się ciekawymi rekwizytami podczas zabaw.

W co dzieci mogą się bawić latem?

Szaleństwa na zjeżdżalni

Już najmłodsze dzieci uwielbiają ślizgać się ze zjeżdżalni. Jednak ze względu na ryzyko upadku zjazdy zawsze powinny odbywać się pod okiem osoby dorosłej. Starsze urwisy mogą już samodzielnie korzystać ze ślizgawek, o ile zachowają ostrożność podczas zabawy. Pamiętaj, by koniec zjazdu zawsze miał miękkie lądowanie.

Atrakcją dla dzieci jest zjeżdżanie na stertę kolorowych liści, suchej trawy lub do piaskownicy. Z czasem maluchy mogą eksperymentować ze zjazdami, np. wchodząc na ślizgawkę od dołu. Pamiętaj, by zawsze mieć oko na swoje pociechy, upewniając się, że ich zabawa jest bezpieczna.

zabawy-na-swiezym-powietrzu-pomysly

Berek, chowany i inne zabawy Twojego dzieciństwa

Pewne zabawy nigdy się nie starzeją. To uniwersalne rozrywki, do których nie potrzeba żadnego dodatkowego sprzętu, a mowa tu zwłaszcza o zabawie w chowanego lub berka. Oczywiście te klasyczne grupowe harce najlepiej wychodzą, gdy zapewnimy dzieciom dużo przestrzeni oraz zakamarków do ukrycia.

Do innych, ponadczasowych zabaw, które warto zaproponować dzieciom, należą:

  • budowanie w piaskownicy;
  • tory przeszkód;
  • podchody i poszukiwane skarbów;
  • wyścigi.

Drewniany domek – baza, restauracja, a może statek kosmiczny?

Prawdziwy domek na drzewie to marzenie niemal każdego dziecka. Do zbudowania takiej konstrukcji potrzeba jednak nie tylko zdolnego stolarza, ale i solidnego drzewa. Alternatywą są gotowe domki na podeście, które będą idealnym miejscem zabaw na wiele lat.

Taki drewniany domek zapewni atrakcję zarówno młodszym dzieciom, jak i tym powoli wchodzącym już w okres nastoletni. W zależności od pomysłu można przemianować go na tajną bazę lub wieżę wojskową. Konstrukcja sprawdzi się również jako szkoła, statek kosmiczny lub restauracja. Oczywiście domek może być po prostu… domem – wystarczy zaaranżować wnętrze, dodając miniaturowe meble, zasłonki i inne gadżety. Wybierz również plac zabaw drewniany Sebken® z domkiem, zjeżdżalnią, zyskując wiele atrakcji w jednej budowli.

Niech to będzie piękne lato!

Zabawy na świeżym powietrzu dostarczają rozrywkę oraz uczą. Przygotuj swój ogród na letnie szaleństwa, aranżując przestrzeń dla swoich pociech. W sklepie sebken.pl znajdziesz całą serię drewnianych budowli dla dzieci. Place zabaw, domki, huśtawki – zadbaj, by Twojemu dziecku nie zabrakło pomysłów i inspiracji na spędzenie wolnych chwil w tegorocznych wakacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *