Plac zabaw do małego ogrodu. Jaki sprawdzi się najlepiej?

plac-zabaw-do-ogrodka

Chcesz zorganizować dziecku wymarzony plac zabaw? Jak się okazuje, wcale nie musisz posiadać wielkiej działki. Nawet mniejsze ogrody można zaaranżować tak, by kilkulatki spędzały czas na zabawie i rozwijaniu aktywności fizycznej. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom dedykowanym ograniczonym przestrzeniom. Sprawdź, jaki plac zabaw do małego ogrodu wybrać.

Spis treści

Mały ogród – duże wyzwanie aranżacyjne

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na duży ogród. Według statystyk jego rozmiar często nie przekracza 300-400 mkw (w przypadku ogródków przy mieszkaniach zdarzają się mniejsze niż 100 mkw.). Dla rodziców małych dzieci to duże wyzwanie aranżacyjne – jak pomieścić strefę rekreacyjną dla dorosłych z placem zabaw dla dzieci? Czy wystarczy również miejsca na grządki z kwiatami i krzewy? Problemem może być również nieregularny kształt działki, na której postawiony jest dom. Wąskie przestrzenie utrudniają umieszczenie rozbudowanych mebli ogrodowych czy zabawek.

Podczas wyboru placu zabaw do małego ogrodu, zwróć uwagę na bezpieczeństwo oraz komfort dziecka. Dlatego warto umieścić strefę zabaw w miejscu, do którego masz dobry widok z okna i jeśli to możliwe, w lekkim oddaleniu od ogrodzenia. Rozterką rodziców jest również kwestia nasłonecznienia placu zabaw. Miejsce powinno być przynajmniej częściowo zacienione, co ochroni maluchy przed silnym słońcem; z drugiej strony, jeśli ogród znajduje się od strony północnej, w chłodniejsze dni może być zbyt zimno.

Jaki plac zabaw do małego ogrodu sprawdzi się najlepiej?

W przypadku małych ogrodów unikaj przesady. Zamiast rozbudowanych placów i zabawek, które zagracają przestrzeń, lepiej zdecydować się na rozwiązania kompaktowe. Wyższe konstrukcje pozwalają połączyć zamiłowanie dzieci do wspinaczki, z ekonomicznym wykorzystaniem miejsca. Szczególnie polecamy tu wybór wież i domków, które można wykorzystać w kreatywny sposób. Jaki plac zabaw do małego ogrodu sprawdzi się najlepiej? Z pewnością taki, który pozwala maluchom na swobodne harce, a jednocześnie pozostawia wolną przestrzeń w innych strefach.

Huśtawki i zjeżdżalnia, czyli elementy obowiązkowe

Jeśli chodzi o ogrodowy plac zabaw, warto zadbać o różnorodność, oraz dostosowanie atrakcji do wieku dziecka. Przede wszystkim zdecyduje się na uniwersalne atrakcje, z których najmłodsi mogą korzystać przez kilka lat. Do takich elementów zdecydowanie zalicza się huśtawki oraz zjeżdżalnię.

Wbrew pozorom nawet mniejsze działki pomieszczą również wieże i domki, do których wchodzi się po drabince. Do małego ogrodu sprawdzi się domek z pojedynczą huśtawką i ślizgiem Paul marki Sebken® o całkowitym rozstawie 417×260 cm. Duży potencjał do zabawy ma również wolna przestrzeń pod domkiem/wieżą – jednym z pomysłów jest wykorzystanie miejsca na przechowywanie zabawek lub małą piaskownicę.

plac-zabaw-do-malego-ogrodu
=

Zalety drewnianego placu zabaw dla dzieci

Dlaczego drewniany plac zabaw do ogrodu do dobry pomysł? Popularność takich zestawów nie wzięła się z niczego. Wśród ich zalet wyróżnia się m.in.:

  • estetykę – place zabaw to przede wszystkim rozrywka dla dzieci, ale ze względu na swoje gabaryty zajmują sporą część ogrodu. Dlatego ich wygląd powinien być spójny z otoczeniem – a jaki materiał lepiej współgra z zielenią niż naturalne drewno?;
  • bezpieczeństwo – drewniane konstrukcje są znane ze swojej wytrzymałości i stabilności. Odpowiednia impregnacja produktami bezpiecznymi dla zdrowia dodatkowo przedłuża trwałość budowli. To o wiele lepsze rozwiązanie niż metalowe rurki, z których często zbudowane są atrakcje w publicznych placach zabaw;
  • ekologiczny materiał – drewno jest naturalnym surowcem, który człowiek wykorzystuje już od setek tysięcy lat. Ze względu na odnawialność i biodegradowalność to rozwiązanie bardzo „na czasie”.

Huśtawki i domki wykonane z drewna to dobry wybór dla małego ogrodu. Naturalne wykończenie docenią szczególnie osoby, które preferują minimalistyczny czy skandynawski design w produktach dla dzieci. Do tego dochodzi również trwałość na lata i odporność na warunki atmosferyczne.

Bezpieczne place zabaw dla Twojej pociechy

Każdy rodzic chce dać dziecku to, co najlepsze. Wybierając ogrodowy plac zabaw, postaw na jakość drewnianych konstrukcji, jaką oferuje Sebken®. Wiele możliwości łączenia atrakcji, a także bezpieczeństwo materiałów to nasze najważniejsze atrybuty. Sprawdź rozwiązania, które sprawdzą się w mniejszych ogrodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *