Jak przygotować domowy plac zabaw przed zimą? Zobacz nasze wskazówki!

plac zabaw dla dzieci

Zabawy na świeżym powietrzu nie muszą kończyć się wraz z nastaniem chłodnych dni. Dzięki całorocznym placom drewnianym dzieci mogą korzystać z harców zawsze, kiedy mają na to ochotę. Aby jednak konstrukcja dobrze służyła przez wiele lat, należy zadbać o odpowiednią impregnację. Przeczytaj, jak zabezpieczyć plac zabaw przed zimą.

Spis treści

Drewniany przydomowy plac zabaw – dziecięca radość każdego dnia!

Gdyby mogły, dzieci spędzałyby na zabawie całe dnie. Niestety opieka nad szkrabami na publicznych placach zabaw nie zawsze jest rodzicom po drodze. Na szczęście istnieje rozwiązanie w postaci domowych placów wykonanych z drewna. Takie konstrukcje z wieżą lub huśtawką sprawdzą się nawet w małych ogrodach.

Jedną z największych zalet posiadania prywatnego placu zabaw jest możliwość swobodnej zabawy niezależnie od pory dnia czy pogody. Dzięki temu dzieci mogą ćwiczyć sprawność motoryczną oraz przyjemnie spędzać wolne chwile samodzielnie, z rodzeństwem lub z rówieśnikami. Dla rodziców jest to z kolei sposób na odrobinę wytchnienia – możesz jednocześnie mieć w zasięgu wzroku bawiące się pociechy oraz wykonywać inne obowiązki, a nawet pracować.

Przygotowanie placu zabaw na zimę

Konstrukcje drewniane wykorzystywane w produktach marki Sebken® wyróżnia jakość wykonania oraz estetyczny wygląd. Drewno jako uniwersalny materiał będzie się komponował z każdą aranżacją ogrodu – to dobra wiadomość dla tych, którzy nie przepadają za kolorowymi, jaskrawymi zabawkami.

Tego rodzaju budowle można użytkować przez cały rok, jednak aby jak najdłużej zachowały swoje właściwości, konieczna jest impregnacja. Plac zabaw do ogrodu należy zabezpieczyć jeszcze przed rozpoczęciem okresu jesienno-zimowego, kiedy drewno będzie narażone na niskie temperatury i dużą wilgoć.

Czym najlepiej zaimpregnować drewniane elementy?

Drewno poddane długotrwałemu działaniu czynników atmosferycznych może ulegać naturalnej biodegradacji, a więc pękać, próchnieć i pleśnieć. To potencjalne niebezpieczeństwo dla dzieci, które będą bawić się na drewnianym placu. Można zapobiec temu procesowi poprzez odpowiednią ochronę elementów z drewna. Jak zabezpieczyć budowlę przed zimą?

Jednym ze sposobów ochrony drewna jest zastosowanie profesjonalnego impregnatu. Taki środek zabezpiecza materiał od środka, zmieniając niejako jego właściwości. Przede wszystkim nadaje drewnu większej trwałości, zmniejsza jego chłonność oraz zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii.

Naturalnym środkiem impregnującym są również oleje i woski, które stosowane były do ochrony drewnianych konstrukcji już w starożytności. Niestety takie produkty są mniej trwałe od klasycznych impregnatów i wymagają częstej reaplikacji.

domek drewniany sebken

Lakierowanie drewnianego placu zabaw

Innym sposobem na zabezpieczenie drewnianego placu zabaw jest wykorzystanie lakieru lub lakierobejcy. Preparaty tego rodzaju pozostawiają trwałą warstwę ochronną przed działaniem wilgoci, światła słonecznego i szkodliwych substancji. Dodatkowo lakierowanie ma funkcje dekoracyjne, nadając konstrukcji błyszczące lub matowe wykończenie w danym kolorze. Przykładowo, można w ten sposób dopasować plac do architektury ogrodowej lub pomysłów dziecka.

Przed przystąpieniem do impregnacji lakierem pamiętaj o oczyszczeniu powierzchni drewna oraz naniesienie warstwy gruntującej, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Warto zatroszczyć się o inne prace konserwatorskie

Wraz z impregnacją przed zimą dobrze jest zadbać również o drobne prace konserwatorskie. Uszkodzenia powierzchni mogą bowiem pogorszyć stan placu zabaw i osłabić strukturę drewna, a do ubytków może dostać się pleśń. W przypadku metalowych elementów istnieje ryzyko pojawienia się rdzy.

Przed nastaniem zimy zadbaj więc o naprawę uszkodzeń, wypełniając szczeliny szpachlą do drewna oraz dokładnie szlifując powierzchnię. Dodatkowo dokręć poluzowane w trakcie intensywnego użytkowania śruby oraz zabezpiecz je farbą do metalu.

Elementy architektury drewnianej dla dzieci w Twoim ogrodzie

Stwórz w swoim ogrodzie bezpieczną strefę do harców. Wybierając drewniany plac zabaw dla dzieci Sebken®, zadbaj o regularną konserwację, by konstrukcje służyły Twoim pociechom jak najdłużej. Elementy z naturalnego drewna chroń odpowiednią impregnacją. Masz pytania dotyczące specjalistycznego zabezpieczenia wieżyczek i domków? Skontaktuj się z naszym sklepem online sebken.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *